Autor: l.vavra

Nažehlené sjezdovky s manšestrem, modrá obloha, slunce a mráz. Tak ideální jsme měli podmínky na lyžařském kurzu, který se uskutečnil od 26.2 do 2.3. ve středisku Jasná-Chopok v Nízkých Tatrách. Nejlepší, největší a nejznámější středisko Slovenska a celé střední Evropy, pokud nepočítáme Alpy. 

Ubytovaní jsme byli na chatě Kosodrevina s úžasnou atmosférou, ležící pod Chopkom, přímo na jedné ze  sjezdovek tohoto rozlehlého areálu, v nadmořské výšce 1500 m. Největší výhoda spočívá v tom, že přímo za dveřma chaty si nasadíte lyže, nebo snowboard a jste na sjezdovce. Kurzu se účastnilo 14 žáků, někteří jezdili na sjezdových lyžích, jiní na snowboardu. Výcvik na sjezdovce začal v pondělí odpoledne a pokračoval tímto způsobem až do středy do obědové pauzy. Odpoledne jsme měli odpočinkový program – lanovkou jsme vyjeli na nejvýše položenou stanici, odkud je to už jen pár desítek metrů na samotný vrchol Chopku, se svou výškou 2024 metrů nad mořem – třetí nejvyšší vrchol Nízkých Tater. Počasí bylo opět ideální, takže jsme měli rozhled na velkou část hřebene Nízkých Tater, ale také na celé Tatry. Poté následovala cesta lanovkami až do nejnižšího místa celého areálu v Demanovské Dolině a krátkou procházkou jsme se dostali k Vrbickému plesu.

Čtvrteční den pokračoval v klasickém programu, tedy lyžování a jízdě na snowboardu. Areál nabízí celkem  50km sjezdovek, které celý den byly v perfektním stavu, proto bylo lyžování skvělým zážitkem. Sjezdové tratě obsluhuje přibližně 15 moderních lanovek. Počasí v tento den bylo nejideálnější, přineslo totiž inverzi a i přes silné mrazy, kolem -15 stupňů bylo na sjezdovkách zalitých sluncem velmi příjemně.

Lyžařský a snowboardový kurz 2018 se vydařil, byl skvělý díky ideálním lyžařským podmínkách, které jen tak někdy nezažijete a také bezproblémovému průběhu celého kurzu. Žáci byli spokojeni, najezdili na svazích spoustu kilometrů, mnozí se v jízdě zdokonalili a poznali vysokohorské prostředí.